Každá jsme tou nejlepší mámou pro své děti....

7 VĚCÍ, KTERÉ Z NÁS DĚLAJÍ DOBRÉ MÁMY
Včera jsem dostala email od jedné svobodné maminky dvojčat.

Už dlouho bojuje s tím, jak skloubit mateřství, s péčí o svou rodinu, se smutným rozvodem a snahou být šťastná  a spokojená navzdory tomu všemu.

Ve svém emailu mi napsala: " Jsem připravená to všechno vzdát. Nevím, kolik toho ještě můžu zvládnout."

Chtěla bych jí říct- vedete si skvěle!


Kamarádka mi nedávno volala a z jejího hlasu milující mámy bylo znát, že je frustrovaná s každodenního boje se svým tříletým synem. Přemýšlela jsem jak ji říct, že my všechny se svými batolaty občas bojujeme ( a ne vždy je to fér boj, že? ).

Řekla mi, že ať dělá co dělá, nic nefunguje, nic nepomáhá, i když se snaží dělat všechno správně.

I jí bych chtěla říct- vedeš si skvěle!To samé bych teď ráda řekla Vám všem.

VEDETE SI SKVĚLE KAŽDÝ DEN, AŤ DĚLÁTE COKOLIV!Zbytečně se strachujeme o každé naše rozhodnutí, nad každou naší volbou jídla, oblečení, kroužku, výletu, hračky, doby spánku, tím vším, ze strachu z nevyřčené věty: " Děláš to špatně, jsi špatná máma."

Žádná máma není špatná, ani nenese vinu na tom, že se její dítě hroutí vzteky uprostřed obchodu. Není to její vina.


VY, která trávíte dny i noci v nemocnici se svým dítětem, které je nemocné-vedete si skvěle!

VY, která každé ráno odcházíte do práce, vrátíte se domu v šest večer a děláte večeři pro svou rodinu a ukládáte děti do postele- vedete si skvěle!

VY, která trávíte celý den utíráním slz, chováním svého dítěte, krmením, uklízením a hraním- vedete si skvěle!

VY, která jste přišla o své miminko a navzdory žalu každé ráno vstanete z postele a snažíte se jít dál. A nebo  se staráte o své další děti. Usmíváte se na ně, i když uvnitř Vašeho srdce je velká díra- vedete si skvěle!


VY, která máte za sebou další noc s minimem spánku, protože Vaše dítě nespalo, bylo nemocné nebo mělo jen špatné sny- vedete si skvěle!


VY, která jste usnula při čtení pohádky Vašemu dítěti, zatímco ono nespí- vedete si skvěle!

A nakonec Vy, která při čtení tohoto článku jen ležíte na sedačce a odpočíváte- i vy si vedete skvěle!
Jako mámy, zažíváme všechny okamžiky plné frustrace a stresu. Okamžiky, kdy se cítíme, že nejsme dost dobré a selháváme.

Co to vlastně znamená být DOBRÁ MÁMA?

Znamená to, mít dokonalý účes, make-up, usmívat se i ve chvíli, kdy máte v náručí křičící batole, v druhé ruce tašku s nákupem a nemůžete najít klíče od domu?

Ne, podle mě být dobrou mámou znamená přesně tohle:
 1. DOBRÁ MÁMA ví, kdo je

Nejste jen maminka, jste mnohem víc, než to.
V každé rodině máte velmi důležitou roli. Věřte sama v sebe, v to kdo jste a kým se stáváte.
Jako mámy, ovlivňujeme životy našich dětí každý den. Od nás se učí zodpovědnosti, slušnému chování, uklízení, vaření a zvládání různých situací.2. DOBRÁ MÁMA rozumí jednoduchosti

Často si neuvědomujeme, že v jednoduchosti je síla. Nemá smysl se trápit seznamem s hromadou věcí, o kterých už dopředu víte, že je dnes nesplníte.
Ve chvíli, kdy strávíte čtyři hodiny u dětského lékaře, opravdu ještě nemůžete stihnout uvařit složitý oběd, uklidit byt a při tom všem, být spokojená.
Nemůžete prostě dělat všechno.

Někdy je stejně důležité, jako mít uklizeno, jen tak si hrát se svým dítětem, s panenkami, s kostkami a strávit den v pyžamu.3. DOBRÁ MÁMA má dobré i špatné dny

A nezáleží na tom, jestli máte více těch dobrých nebo těch horších.
Někdy je den, kdy se všechno blýská, snídaně je na stole, všude je poklizeno a vy máte dostatek energie na každou činnost, kterou si usmyslíte.
Všichni jsou šťastní, nakrmení a oblečení.

A pak přijde špatný den, když už od rána cítíte, že by jste si nejraději zalezla zpátky do postele a nedělala nic. Den plný pláče miminka, vzdorujících dětí, bolesti hlavy.
Rozlijete kávu, dítě převrhne snídani, vidíte přetékající koš s prádlem, myčka potřebuje vyklidit a Vám se nic nechce. Den, kdy si s každou další věcí myslíte, že už to horší být nemůže.
Přijde Vám, že jen být na světě, je příliš náročné.

Každý špatný den jednou skončí a objeví se ten lepší.


4. DOBRÁ MÁMA je unavená

Dobrá máma nemusí mít vždycky spoustu energie. Ve většině případů je každá máma vyčerpaná ať už fyzicky nebo psychicky. Celý den trávíme děláním tolika věcí pro ostatní a jsme připravené zasáhnout i ve dvě ráno.

Máme právo na to být vyčerpané.


5. DOBRÁ MÁMA povzbuzuje a podporuje

Každá máma chce to nejlepší pro své děti. Víte, jak je pochválit, povzbudit a podpořit. Prostřednictvím věcí, které říkáte, každé dětské besídky, které se zúčastníte, každým příběhem, který přečtete, každým objetím, které dáváte, Vaše děti vědí, že jsou milovány.
A to je to nejdůležitější.

Ne nádobí na lince, ne drobky v koutě, ne prádlo na sušáku. Ale pocity, které jako mámy vzbuzujeme ve svých nejbližších.

6. DOBRÁ MÁMA se umí smát

Je to těžké, někdy až přespříliš, ale zkuste to. Zasmějte se nad rozlitým mlékem. Nad další plenkou, i když jste před minutou dala novou. Zasmějte se, i když se cítíte na dně.

V jednom citátu se píše "Jsou dva způsoby jak projít životem. Buď se smíchem  a nebo s pláčem. Raději se budu smát, z pláče mě bolí hlava."
7. DOBRÁ MÁMA není dokonalá


To je nejdůležitější si uvědomit. Dobrá máma bude dělat chyby a bude jich dělat hodně. Dobrá máma bude zmatená, frustrovaná, nervózní a bude mít stavy úzkosti.

Dobrá máma se ale snaží poučit se svých chyb a příště se snaží být lepší.
Neznamená to vždy ale, že změní to co dělá, ale spíš jak to dělá.


Pokud nezvládáte svůj seznam povinností, promyslete si ho důkladně a vyberte si opravdu jen ty důležité věci každý den.
Nemůžete zvládnout všechno, pokud Vás to vyčerpává. Raději se pokuste místo deseti věcí napůl, udělat jen tři naplno.

Zítra je také den.Ať už jste se našla v kterémkoliv bodě nebo naopak vůbec ne, vedete si skvěle, jako my všechny ostatní.

Monika xxx

Používá technologii služby Blogger.

Featured Post Via Labels

Instagram Photo Gallery