Každá jsme tou nejlepší mámou pro své děti....

10 vět, které říkáme ČASTO svým dětem a JEDNA, kterou bychom měly říkat častěji

Také Vám někdy přijde, že stále dokola opakujete svým dětem ty samé věci a to každý den?
I mě to poslední dobou napadlo, tak jsem se rozhodla dát dohromady takový list deseti vět, které říkáme nejčastěji.

Co by jste přidaly, maminky? ;-)


1. Vyčistila jsi si zuby?

Nevěřila bych, jak často tuhle větu budu opakovat. Ale denně jí řeknu nejméně desetkrát. Starší dcery už jsou samostatné, stejně se ale zeptám a ujistím, že si zuby vyčistily.
Je to důležitý návyk a je na nás rodičích, abychom ho děti naučily, i když to znamená opakovat ji stále dokola.

2. Kde jsi to vzala?

Kolikrát denně tuhle větu řeknu, ani nespočítám. Vždycky se jen divím, kde onu věc naše dcera vzala, případně komu jí vzala, protože s tím je pak spokojená rozmrzelost starších sester.
Nedávno mě například překvapila s tím, že našla ztracený klíč od sklepa, který jsme všichni doma hledali aspoň měsíc.

3. Byla jsi na záchodě?

Známá a velmi často používaná věta, hlavně při odchodu z domu. Ptáme se často, ale ještě častěji pak běháme po obchodní domech a hledáme záchod, protože naše děti určitě tuto místnost doma nenavštívily :-)

4. Počkej chvilku
Tahle věta rozhodně není u dětí oblíbená. Naše nejmladší dcera na ni reaguje dokonce podrážděně a odpovídá mi: " Chvilku, ne." Nedivím se jí. Naše děti a zvlášť ty malé jsou na nás úplně závislé. Zkuste si někdy kleknout na úroveň tříletého dítěte a dosáhnout na pití nebo si ho udělat. Zjistíte, že bez pomoci ostatních, je to velmi těžké.
Nemluvě o malých miminkách, které potřebují nepřetržitou péči ve dne v noci.

Takže se nedivím, že někdy děti reagují podrážděně, když něco chtějí a Vy zrovna v tu chvíli prostě nemůžete. Protože je to těžké, ale někdy prostě opravdu nemůžeme všechno hodit na zem a jít udělat pití naší dceři nebo synovi. Ve chvíli, kdy obracíte maso na pánvi nebo se sprchujete, prostě musí naši nejmenší počkat.5. Ještě trochu sněz/ ještě si kousni/ ještě jednu lžičku

Mít dítě, které sní všechno a rádo si přidá je malý zázrak. U nás tím zázrakem jsou pouze dvě dcery z pěti. Zbylé tři tuhle větu slyšely a dokonce ještě slýchají i nyní, kdy se snažím, aby snědly více něčeho.
Pomalu už to ale vzdávám a začínám respektovat to, že prostě jedí méně, než ostatní. Ale přiznávám, že byly doby, kdy jsem z toho byla hodně nešťastná a do jídla je nutila a z toho pak byly nešťastné zase ony.
Dnes mi to přijde zbytečné. Děti vědí dobře kolik čeho sníst a co jim stačí, to jen my dospělí máme občas pocit, že jedí příliš málo.
Jsou samozřejmě děti, u kterých je každé sousto výhra, ale u těch ostatních nucení většinou není k ničemu.

6. Kde máš druhou botu?

Řekly by jste, že když doma máme dětí pět, tak musí být tolik bot nebo bačkor vidět prostě všude. Ale nejsou. Přijde mi to jako nějaká vtipná scénka z filmu, kdy neustále hledám druhou botu nebo bačkoru a nacházím ji na úplně divných místech.

7. Ukaž, co to máš v puse?

Děti strčí do pusy opravdu všechno, co najdou. A tím myslím opravdu všechno. Od korálků, po papírový kapesník, po neuvařenou těstovinu.
Může to být velmi nebezpečné, zvlášť, když jako dospělí netrávíme celý den na zemi jako oni a nevidíme všechno tak, jak to vidí oni.
Zasahování a strkání prstů dítěti do pusy známe všechny mámy. Naštěstí to jednou skončí a my si všichni oddychneme.8. Umyla jsi si ruce?

Důležitá věta, na kterou se přiznám, u nás občas zapomenu. Jsem pak ráda, že dcera chodí do školky, kde tento návyk učí a tak si ho pamatuje sama.
Mytí rukou by mělo být samozřejmostí nejen před jídlem, ale v průběhu dne, kdy děti sahají na spoustu věcí a všude.
Často se mi stává, že dcera jde z domu čistá, ale pak ji zaujme sníh na autě a začne si na něm malovat. Pod sněhem je ale auto samozřejmě špinavé a tak mám neustále v pohotovosti vlhčené ubrousky.
Taky Vám přijde, že mají děti neustále špinavé ruce?

9. Proč ještě nejsi oblečená?

Naše pětiletá dcera je v tomhle přeborník, opravdu. Tuhle větu jí opakuji snad desetkrát denně. Ráno, když jdeme do školky a večer, když má jít spát. Asi ji oblékání nebaví, jinak si to neumím vysvětlit.

10. Nedohadujte se

Tuto větu známe my maminky, které máme dětí více a už jsou ve věku, kdy se snaží uplatňovat proti sobě navzájem autoritu.
U nás doma tahle věta nejčastěji padne při hádkách nejstarších dcer, které jsou povahově každá úplně jiná a díky tomu, proti sobě nejvíce narážejí s odlišnými názory.
Obě přicházejí pomalu do puberty, takže věřím, že u nás ještě bude veselo.

11. Mám Tě ráda

To je věta, kterou bychom měly říkat častěji a naše děti by ji měly více slyšet. I v těch nejnáročnějších dnech nezapomínejte, že mít děti je úžasné dobrodružství a měly bychom za něj být vděčné.

S Láskou,

Monika

Používá technologii služby Blogger.

Featured Post Via Labels

Instagram Photo Gallery